Stokrotka Magazyn

10 zasad bezpiecznego kierowcy

10 zasad bezpiecznego kierowcy

W drodze na upragnione wakacje lub wycieczkę należy przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny. Oto najważniejsze zasady, których przestrzeganie pomoże nam osiągnąć cel podróży.

1. Nowe przepisy – nie daj się zaskoczyć!

Od 17 maja w Polsce obowiązują nowe przepisy drogowe. Zbyt szybka jazda nie ujdzie już nam na sucho – w przypadku przekroczenia prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym, policjant może odebrać prawo jazdy na trzy miesiące. Nie tylko zbyt duża prędkość może spowodować utratę uprawnień – ta sama kara grozi również za przewożenie zbyt wielu pasażerów, dokładnie o trzech więcej, niż jest miejsc w samochodzie. Co jeśli kierowca mimo wszystko ponownie usiądzie za kółko? Najpierw jego kara przedłuży się o kolejne trzy miesiące, a jeśli to nie pomoże – straci prawo jazdy. Przed wyjazdem lepiej odświeżyć znajomość kodeksu drogowego!

2. Piłeś? Nie jedź.

Zaostrzone zostały także przepisy dotyczące kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu. Nietrzeźwi sprawcy wypadków stracą uprawnienia na co najmniej trzy lata. Recydywistom natomiast zostaną one zatrzymane dożywotnio. Dodatkowo, jeśli w wypadku ktoś został poszkodowany, sprawca będzie musiał wypłacić mu nawiązkę, której wysokość ustali sąd – minimum 10 000 zł.

3. Dziecko na pierwszym miejscu

Fotelik to rzecz niezbędna w aucie każdego rodzica. Nowe przepisy niwelują granicę wieku, a wprowadzają granicę wzrostu.

Zakazane jest przewożenie dziecka mierzącego mniej niż 150 cm na przednim siedzeniu bez fotelika.

Dzieci do lat 3 nie mogą natomiast podróżować samochodem niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa. Dlaczego jest to ważne? Dzięki temu dziecko nie przemieszcza się wewnątrz pojazdu podczas jazdy, nie odczuwa skutków hamowania i – przede wszystkim – jest mniej narażone na obrażenia w trakcie kolizji. Za brak fotelika grozi mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych.

4. Sprawdź swoje auto

Sprawdzenie stanu technicznego swojego samochodu to najlepszy sposób na uniknięcie wypadku. Nie musisz korzystać z pomocy specjalisty, by sprawdzić ciśnienie powietrza w oponach, sprawność hamulców i kierownicy czy poziom płynów. Jeśli często jeździsz wieczorami, koniecznie dbaj o kompletne oświetlenie. Dobra widoczność na drodze, zarówno w przypadku pieszych, jak i kierowców, to podstawowy krok w stronę bezpieczeństwa.

5. Ubezpiecz się!

Podstawowe ubezpieczenie to wymóg prawny, a jego brak jest surowo karany. Warto jednak pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu swojego samochodu, zwłaszcza gdy planujemy wyjazd za granicę. W krajach, w których nie uznają polskiego ubezpieczenia (np. Białoruś, czy Mołdawia) niezbędna jest zielona karta. Występując o nią odpowiednio wcześniej otrzymujemy ją za darmo. Na granicy – jej koszt to nawet kilkaset złotych! Świetnym pomysłem będzie też pakiet assistance na terenie Europy, dzięki któremu w przypadku awarii będziemy mogli liczyć na natychmiastową pomoc na miejscu lub odholowanie auta.

6. Mandaty za granicą – czego się spodziewać

Limity prędkości w krajach europejskich są podobne do obowiązujących w naszym kraju. Tego samego nie można powiedzieć o karach – w niektórych krajach mandat za przekroczenie prędkości może poważnie namieszać w naszym budżecie. Wybierając się za granicę warto zapoznać się z kodeksem drogowym państwa, które zamierzamy odwiedzić. W Chorwacji za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 50 km/h zapłacimy ponad 600 euro. To samo wykroczenie kosztować nas będzie jeszcze więcej w krajach skandynawskich, gdzie przepisy drogowe są nie tylko nowatorskie, ale i bardzo surowe.

7. Przepisy w Europie – czym różnią się od polskich?

Przepisy drogowe na terenie Unii Europejskiej są do siebie bardzo podobne. We wszystkich krajach członkowskich obowiązuje zakaz rozmawiania przez telefon, nakaz zapinania pasów i posiadanie ubezpieczenia. Diabeł tkwi w szczegółach – w Niemczech dzieci do 12 lat mogą siedzieć tylko na tylnym siedzeniu, na Słowacji obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania alkoholu (w Polsce to 0,2 promila, w większości krajów Unii – 0,5 promila), a w Bułgarii poruszając się samochodem nie należącym do nas, musimy mieć przy sobie jego poświadczenie notarialne.

8. Bez tego się nie obejdzie!

Prawie we wszystkich krajach UE obowiązkiem kierowcy jest posiadanie kamizelki odblaskowej. W większości państw lepiej mieć przy sobie również apteczkę i trójkąt. Na Słowacji niezbędne jest także koło zapasowe, żarówki, linka holownicza, a nawet zapasowe bezpieczniki! Równie ważne, jak wyposażenie auta są dokumenty – dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny i dowód tożsamości dziecka – bez tego ani rusz.

9. Technologia w służbie bezpieczeństwu

Nowoczesne samochody wyposażone są w wiele systemów bezpieczeństwa, które znacznie minimalizują szansę doprowadzania do kolizji. Systemy pomagające ominąć zagrożenie, nakazujące zatrzymanie się przed nim, a także umożliwiające lepszą widoczność po zmroku to duże ułatwienie. O kierowcach myślą także twórcy aplikacji, które m.in. informują nas o wypadku na naszej trasie.

10. Przede wszystkim – zdrowy rozsądek

Przepisy przepisami, mandaty robią mniejsze lub większe wrażenie, ale o tym, czy jesteśmy bezpieczni na drodze decydujemy przede wszystkim my sami. Warto więc podczas jazdy skupić się tylko na niej, a resztę zostawić na później. W końcu na niczym nie zależy nam tak, jak na bezpieczeństwie naszym i naszych bliskich.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.